Kamienie kałowe Objawy Przyczyny

Kamienie kałowe, złogi kałowe – jak powstają?

Oceń post.

W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest prowadzić zdrowy tryb życia. Nawet osoby, które dbają o swoją dietę, narażone są na niskiej jakości produkty żywieniowe w sklepach, zawierające konserwanty oraz ulepszacze smaku. Poza tym, każdemu od czasu do czasu zdarza się popełniać żywieniowe grzeszki, które odbijają się następnie na naszym stanie zdrowia. Przede wszystkim, cierpi na tym układ pokarmowy, pojawiają się zaparcia i wzdęcia, które są dość problematyczne. Problemem osób, które często skarżą się na zaparcia są również kamienie kałowe, które powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Czym są kamienie kałowe?

Jest to ciężka postać zaparć. Problem polega na tym, że w odbytnicy, końcowym odcinku jelita grubego, kał zbija się w masę, która jest odwodniona i twarda. Bardzo ciężko jest pozbyć się takich złogów za pomocą zwykłej perystaltyki jelit. Kał wyglądem przypomina właśnie kamienie, stad wzięła się nazwa tej dolegliwości.

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania kamieni kałowych?

Przede wszystkim, ogromny wpływ ma tryb życia oraz dieta. Najczęściej wymieniane przyczyny powstawania kamieni kałowych, to:

 • siedzący tryb życia,
 • brak aktywności fizycznej i czasowe unieruchomienie spowodowane chorobą,
 • dieta uboga w błonnik,
 • spożywanie zbyt małych ilości wody i innych płynów,
 • otyłość,
 • zaburzenia hormonalne (na przykład niedoczynność tarczycy),
 • rozleniwienie jelita na skutek zbyt częstego zażywania środków przeczyszczających,
 • guz jelita,
 • zażywanie leków, które w znaczący sposób zaburzają perystaltykę jelit. Takim lekiem jest na przykład morfina.

Najczęściej, osoby u których pojawiają się takie złogi kałowe, prowadzą mało aktywny tryb życia, nie uprawiają sportów i żywią się w niewłaściwy sposób. Problem ten dotyka więc często osób starszych, które mają trudności z poruszaniem się, ale również młodych i dzieci.

Jak leczy się tę dolegliwość?

Kamienie kałowe to złogi kału, które gromadzą się w odbytnicy i powodują brak możliwości wypróżnienia się przez kilka lub kilkanaście dni. Aby je usunąć, najlepiej jest spowodować rozmiękczenie twardej i zbitej masy. Zaleca się więc:

 • zrobienie lewatywy, a więc mechaniczne oczyszczenie jelita grubego z kamieni,
 • picie sporej ilości wody i innych płynów,
 • spożywanie naturalnego błonnika pokarmowego (na przykład Fibra Vitale),
 • zmianę diety na różnorodną i bogatą w błonnik.

Nie zaleca się za bardzo stosowania leków przeczyszczających, ponieważ rozleniwiają one jelita jeszcze bardziej i powodują z czasem nasilanie się problemu. Najważniejsze, aby cały czas dbać o swoją dietę i zacząć aktywność ruchową. Znacznie poprawia to perystaltykę.

Jakie są pierwsze objawy kamieni?

Kamienie kałowe wywołują dość specyficzne objawy w organizmie i szybko można domyśleć się, że w jelicie pojawiły się takie złogi. Najczęściej przez kilka lub nawet kilkanaście dni występuje problem z wypróżnieniem i właściwie brak parcia na stolec. W trakcie parcia na stolec, często pojawia się specyficzna wydzielina, która jest dość rzadka, a niekiedy nawet krew.

Najczęściej z czasem pojawia się również ból brzucha i ból w okolicy odbytnicy. Mogą pojawiać się nawet mdłości i wymioty. Wiele osób, u których pojawiły się złogi kałowe skarży się na brak apetytu.  Zaleganie takich niestrawionych resztek może doprowadzić nawet do powstania poważnego stanu zapalnego jelita grubego. Z czasem, będzie nawet skutkowało pojawieniem się bolesnych hemoroidów oraz innych przykrych skutków.

Jak działa błonnik pokarmowy na jelita?

Błonnik pokarmowy, jest niezwykle istotny w procesie trawienia oraz wydalania. Sam nie zostaje strawiony przez organizm i jest wydalany z niego. Ma jednak bardzo duże aktywności pochłaniania wody i płynów, dzięki czemu pęcznieje w jelitach i pomaga w wydostaniu się resztek kałowych. Poza tym, powoduje nawilżenie mas kałowych, dzięki czemu za pomocą zwykłej perystaltyki jelita, mogą się one wydostać na zewnątrz. Warto spożywać błonnik naturalny każdego dnia, by pozbyć się zaparć i w efekcie również kamieni kałowych oraz dyskomfortu.

Może ci się spodobać

13 Komentarzy

 1. Madzialenka says:

  Błonnik pokarmowy jest najlepszy na świecie! Można go spożywać w codziennych produktach albo w formie suplementu jako dodatek do potraw. Super oczyszcza organizm .

 2. Ula says:

  A ten błonnik naturalny Fibra Vitale gdzie można kupić? 🙂

 3. Patti says:

  Nigdy nie przeżyłam niczego gorszego niż kamienie kałowe…to była straszna udręka ale na szczęście lekarz pomógł mi z tego wyjść. Musiałam brać jakieś leki i ostatecznie skończyło się lewatywą. Nie znam niestety powodu dlaczego tak się stało. Nie odżywiam się jakoś mega dobrze, z tego co zauważyłam to jadłam mało błonnika. Teraz bardziej uważam na to co jem

  1. Zen says:

   To na pewno jest przez złą dietę w pewnym stopniu. Jaką masz pracę? Przy biurku czy bardziej fizyczną? Ja zauważyłem, że gdy zacząłem więcej siedzieć w pracy to też zacząłem mieć problemy z układem pokarmowym

 4. lalaka says:

  ja mam problemy z wątrobą już od wielu lat, ale nie sądziłam, że jedzenie ma taki duży wpływ na nasze zdrowie.jak zaczęłam jeść dużo buraków i soków z kiszonej kapusty to wszystko mi puściło. myslałam, że nigdy nie wyjde z klopa

 5. Roma says:

  To dobrze ze znalazlas sposob 😀 ja pije po prostu ziola HepaVitale po posiłkach i zniknęły problemy z wątrobą. Zawierają ostropest, babke płesznik i babke jajowatą. Nie wyobrażam sobie teraz dnia bez nich bo bardzo uregulowały pracę układu pokarmowego 🙂

 6. Benia says:

  sok z kiszonej kapusty? fuuu ale też słyszałam, że pomaga – na kaca hehe

 7. michasha says:

  hmm no zioła bardzo dobra rzecz 🙂 na wątrobę zioła są lepsze niż tabletki, bo leki same w sobie niszczą wątrobe

 8. Spróbujcie pić przede wszystkim dużo wody! Ja zawsze piłam mało i dziwiłam się później, że mam zaparcia i problemy z żołądkiem

 9. Lena says:

  Masz rację z tą wodą tylko, że na każdego działa co innego i trzeba metodą prób i błędów próbować. Mi wystarczyła zdrowsza dieta. Dużo błonnika i soków z buraków

 10. Miłka says:

  Polacy w ogóle źle się odżywiają. Jedzą dużo smażonych i tłustych potraw. Kotlety, ziemniaki, placki, potem alkohol papierosy i brak ruchu. Sami są sobie winni. Może teraz i jest moda na te wszystkie wegańskie restauracje ale trochę racji w tym jest, może ludzie zmienią swoje nawyki żywieniowe.

 11. mleczykl says:

  U mnie zawsze pojawiały się zaparcia gdy mocno się stresowałam. Nagle wszystkie czynności blokowały się w moim organizmie i nie miałam nawet apetytu. trudno jest to zmienić, bo to podłoże psychiczne ma znaczenie tak mi się wydaje

 12. kris says:

  Polecam wypić rano na czczo łyżkę oleju rzepakowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *