kamienie kałowe objawy
Kamienie kałowe Metody Przyczyny

Kamienie kałowe objawy, rozpoznanie i zdjęcia

Oceń post.

Wiele osób skarży się na problemy ze strony swojego układu pokarmowego. Najczęściej wynikają one niestety z naszego trybu życia. Pracujemy na siedząco i brakuje nam aktywności fizycznej, jak również odżywiamy się w niewłaściwy sposób. Wiele osób uzależnia się od produktów przetworzonych oraz od fast foodów, co powoduje poważniejsze problemy. Poza tym, żywność w sklepach jest przepełniona konserwantami i sztucznymi składnikami, które nie pozostają przecież obojętne dla naszego organizmu.

Ogromnym błędem, jaki popełniamy na co dzień jest również spożywanie stanowczo zbyt małych ilości płynów, a przede wszystkim wody mineralnej. Powoduje to  na przykład przykre dolegliwości w postaci zaparć. Te zaś, jeżeli nie zareagujemy w porę, mogą w konsekwencji doprowadzić do powstania kamieni kałowych.

Czym są kamienie kałowe?

Takie kamienie, to nic innego jak złogi, które gromadzą się w końcowej części jelita grubego, a więc odbytnicy. Złogi kałowe są twarde i stanowią bardzo zbitą masę. Wynika to przede wszystkim z ich odwodnienia. Normalna perystaltyka jelit nie jest więc sobie w stanie z nimi poradzić i potrafią zalegać w organizmie nawet przez kilka do kilkunastu dni. Często zachodzi konieczność ich mechanicznego usunięcia.

Kamienie kałowe – objawy

Objawy tego schorzenia są dość proste do rozpoznania i trudno je pomylić z innymi.

 • Przede wszystkim, pojawia się trudność z oddaniem stolca i zaparcie, które może trwać przez wiele dni.
 • Pomimo parcia na stolec, nie przesuwa się on i powoduje uczucie ciężkości.
 • Pojawia się z czasem spora bolesność brzucha oraz odbytnicy.
 • W trakcie parcia na stolec następuje wyciek rzadkiej wydzieliny.
 • Niekiedy pojawia się również krew.

Najczęściej kamienie kałowe objawy dają dość szybko, ponieważ twarde masy kałowe uniemożliwiają przesuwanie się niestrawionych resztek pokarmowych. Może to prowadzić do powstania silnego stanu zapalnego jelita grubego, hemoroidów oraz innych skutków, jak nawet wypadanie odbytu. Dlatego tak ważne jest, aby w razie braku możliwości poradzenia sobie w naturalny sposób, domowymi sposobami, udać się do lekarza.

Jak walczyć z kamieniami kałowymi?

Na początek, warto podjąć próbę samodzielnego pozbycia się problemu. Przede wszystkim, zaleca się wykonanie lewatywy, a więc płukania jelita grubego za pomocą wody. Powinna być ona dość ciepła, w temperaturze ciała. Można do niej dodać na przykład soku z cytryny, który doskonale oczyszcza jelito z resztek pokarmowych.

Poza lewatywą, która powinna dość szybko przynieść ulgę, warto również spożywać spore ilości błonnika pokarmowego. Można go znaleźć w niektórych owocach, pełnoziarnistym pieczywie, ale również w mieszankach ziołowych najwyższej jakości, jak Fibra Vitale. Taki błonnik w znaczący sposób ułatwia pozbycie się kamieni.

Poza tym, koniecznie należy wypijać jak najwięcej płynów, głównie wody. Jeżeli złogi kałowe nie znikną, należy udać się do lekarza. Może być to lekarz pierwszego kontaktu, lub specjalista proktolog. W skrajnych przypadkach, zachodzi konieczność mechanicznego usunięcia kamieni kałowych. Jest to zabieg, którego podejmuje się chirurg, który usuwa złogi ręcznie i rozkrusza je szczypcami. Ponieważ zabieg jest dość bolesny, chory poddawany jest najczęściej znieczuleniu ogólnemu lub niekiedy miejscowemu.

Efekt takich operacji prezentują najczęściej kamienie kałowe zdjęcia, które można znaleźć w Internecie. Swoim wyglądem, faktycznie przypominają one kamienie.

Kamienie kałowe – zdjęcia

Profilaktyka w przypadku kamieni kałowych

Najlepiej jest jednak walczyć z tą przypadłością, kiedy tylko się ona pojawia i nie dopuszczać do powstawania zaparć. To one bowiem najczęściej powodują powstawanie kamieni. Przede wszystkim, należy:

 • pić zawsze sporo płynów (w tym odżywcze koktajle),
 • zażywać błonnik pokarmowy,
 • zmienić swoją dietę,
 • być aktywnym fizycznie.

Kiedy pojawi się już zaparcie, lepiej nie korzystać zbyt często z leków, które je zwalczają. Często skutkuje to bowiem rozleniwieniem jelita i prowadzi do nawracania zaparć. Poleca się ewentualnie leki, które powodują rozmiękczenie się treści kałowych. Najlepiej zgłosić się do lekarza, kiedy problem nie jest poważny i poradzić się, w jaki sposób zmienić swoją dietę. Można też skorzystać z pomocy dobrego dietetyka, który wskaże podstawowe błędy żywieniowe, poza zapominaniem o płynach.

Trzeba pamiętać, że powstawaniu kamieni kałowych sprzyja bardzo siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej. Dlatego też, często pojawiają się one u osób starszych, które choroba zmusza do bezruchu. Poza tym, przyczyną może być też otyłość i znaczna nadwaga. Warto walczyć więc z nadmiernymi kilogramami, aby nie dopuścić do powstania silnych i uporczywych zaparć, a w efekcie złogów kałowych.

Kamienie mogą również pojawiać się u dzieci i zazwyczaj są one skutkiem sporych błędów żywieniowych. Dzieci zjadają zbyt wiele słodyczy, a nie jedzą warzyw oraz owoców. Nie powinno się też spożywać zbyt dużych ilości białka zwierzęcego. Lepiej zastąpić je białkiem roślinnym. Nie można też zapominać o naturalnie dostępnym w pokarmie błonniku, który dziecko powinno jadać codziennie.

Może ci się spodobać

10 Komentarzy

 1. Miśka says:

  Sama aktywność fizyczna nie wystarczy, trzeba tez pilnować diety. Od zawsze jestem aktywna fizycznie, niestety mam słabość do fast foodów. Raz na jakiś czas staram się robić dietę oczyszczającą organizm.

 2. Renia says:

  Jakiś czas temu trafiłam na dietę oczyszczającą organizm – dietę dr Dąbrowskiej. Czy ktoś z Was miał z nią do czynienie?

 3. pem says:

  o mój boże takie rzeczy potrafią wyjść z człowieka? Okropne!!!

  1. izi says:

   Jeśli ktoś o siebie nie dba to niestety, ale tak. Dlatego lepiej zdrowo się odżywiać i nie dopuszczać do takich sytuacji

 4. ulla says:

  mam podobne objawy, mam problem z zaparciami między innymi. Lekarz dopiero jutro ale mam nadzieję, że nie da mi tylko samych tabletek. Co mogę jeszcze zrobić?

 5. koszko says:

  Jedz dużo błonnika tak jak jest napisane w artykule. Owsianki, suszone śliwki, kefir… Możesz dodatkowo pić po posiłkach FibraVitale. To bardzo dobre naturalne zioła, które poprawiają funkcjonowanie jelit. Ja już je piję długi czas i czuję się znacznie lepiej, więc nie boję się o kamienie kałowe

 6. Alice says:

  Leki zazwyczaj lekarz przepisuje jak nie zostaje nic innego i z doświadczenia wiem, że są niezawodne i nic innego nie pomogłoby mi tak jak leki. Teraz trzymam się zdrowej diety i czuję dużą różnicę, nie tylko fizyczną ale też psychiczną

 7. Tania says:

  Faktycznie, te złogi wyglądają jak kamienie, ale co trzeba zrobić, żeby doprowadzić się aż do takiego stanu?

 8. Tomek says:

  Żeby doprowadzić się do takiego stanu wystarczy spaść z wysokości 6 m na tyłek i leżeć miesiąc tak jak ja

 9. Alfa says:

  Na zdjęciu są kamienie ale nie kałowe tylko wątrobowe …..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *