Kamienie kałowe Metody

Jak usunąć kamienie kałowe z jelit?

1 (20%) 3 ocen wpisu

Problem z wypróżnieniami dotyczy sporej grupy osób. Często pojawiają się zaparcia i biegunki, które wywołane są przez nieprawidłowy styl życia, jaki prowadzimy i złą dietę, jaką stosujemy na co dzień. Najczęściej sami powodujemy u siebie problemy z wypróżnieniami, jedząc przetworzone jedzenie, fast food i unikając aktywności fizycznej. Szczególnie groźne są zaparcia, ponieważ powodują one powstawanie kamieni kałowych w jelitach.

Czym są złogi kałowe w jelitach?

Takie kamienie, to zbite w twardą masę resztki pokarmowe, które nie zostały strawione. Są one pozbawione wody i bardzo trudno jest je rozkruszać. Najczęściej kamienie gromadzą się w odbytnicy i zwykła perystaltyka jelit nie jest sobie w stanie z nimi poradzić. Powodują więc bardzo bolesne zaparcia, które mogą trwać przez kilka lub nawet kilkanaście dni.

Jak rozpoznać kamienie kałowe?

 • pierwszym objawem są właśnie uporczywe zaparcia, które trwają długo,
 • pojawia się również ból w okolicach odbytu i brzucha,
 • wiele osób skarży się na wodnistą wydzielinę, a nawet krew,
 • z czasem, w organizmie pojawia się stan zapalny i nudności oraz wymioty.

Bardzo ważne jest szybkie zwalczenie problemu, ponieważ kamienie prowadzą do hemoroidów, a nawet do wypadania odbytu. Jeżeli pojawia się spora trudność z wydaleniem kamieni jelitowych, najlepiej udać się do lekarza proktologa lub lekarza pierwszego kontaktu.

Jak usunąć kamienie kałowe z jelit?

Lekarze najczęściej decydują się na początku na podanie środków, które rozrzedzają masy kałowe. Dzięki temu, znacznie łatwiej poruszają się one przez jelito grube. Poza tym, niekiedy podaje się środki, które drażnią jelito. Może być to zwykły czopek glicerynowy, który powoduje zwiększenie się perystaltyki jelit. Lekarze zalecają też zażycie środków przeczyszczających. Dzięki nim problem szybko znika, jednakże nie wolno stosować ich za często. Kamienie kałowe usuwanie za pomocą leków przeczyszczających kończy się najczęściej znacznym rozleniwieniem jelita, a to prowadzi do jeszcze gorszych zaparć w przyszłości. Takie leki należy traktować jako ostateczność.

Jakie sposoby można zastosować w domowych warunkach?

Wiele osób zastanawia się nad tym, kamienie kałowe jak usunąć bez wizyty u lekarza. Na początek można spróbować zastosować domową lewatywę. Trzeba pilnować temperatury wody, którą wlewamy do odbytu, aby nie poparzyć swojego jelita grubego. Wiele osób do wody dodaje soku z cytryny, ponieważ powoduje on rozmiękczenie się treści kałowej i jej łatwiejsze usunięcie. Zazwyczaj taka lewatywa przynosi doskonałe skutki i pozwala na szybkie pozbycie się problemu.

Oczywiście, osobom chorym zaleca się również picie sporej ilości płynów, a najlepiej wody niegazowanej. Warto stosować również błonnik naturalny, na przykład Fibra Vitale, ponieważ ułatwia on proces wypróżniania się. Warto w tym miejscu wspomnieć o diecie Tybetańskiej.

Jak usunąć kamienie kałowe z jelit, jeżeli powyższe sposoby zawiodą?

Wówczas, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu przez chirurga. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, ponieważ towarzyszy mu sporo bólu. Kamienie usuwane są mechanicznie przez chirurga, a pomaga on sobie rozkruszając je. Taką metodę stosuje się jednak w skrajnych przypadkach, kiedy inne sposoby zawiodły.

Może ci się spodobać

12 Komentarzy

 1. Beata says:

  Czy kamienie kałowe można usunąć w naturalny sposób czy jest ryzyko , że będzie potrzebny zabieg? Niedawno wykryto u mnie kamienie i dostałam specjalną dietę detoksykacyjna organizmu, która ma pomóc wydalić kamienie, jednak strasznie się martwię 🙁

 2. Roza says:

  Takie lewatywy faktycznie są pomocne, słyszałam też o takim specjalnym zabiegu z wodą pod ciśnieniem. Myślę, że to chyba najlepsze rozwiązanie dla osób zmagających się z zapchanymi jelitami.

 3. klopik says:

  Od zawsze odkąd pamiętam miałam problemy z wypróżnianiem i niestety z wiekiem jest coraz gorzej. Próbowałam już różnych diet ale nie pomaga to na dłuższą dietę. Możecie coś poradzić w takiej sytuacji? Może ktoś z was też tak miał?

  1. Misiek says:

   Oj to poważnie. A chodzisz do lekarza? Bo to może być coś naprawdę poważnego, nie chcę Cie straszyć tymbardziej, że nie jestem lekarzem, ale to nie jest normalne jeśli masz zdrową dietę. Może to być też przez stres, na podłożu psychicznym.

  2. Radzimka says:

   Przede wszystkim musisz zacząć od jelit. Na wszelki wypadek powinnaś zacząć odrobaczać swój organizm. W aptece dostaniesz krople ziołowe i wystarczy brać dziennie pewną ilość tych kropel, to trwa z tydzień i powtarza się co 3 miesiące. Być może masz jakieś pasożyty. To ułatwi Ci odbudować florę bakteryjną jelit.

  3. 4566 says:

   uuu to tylko chirurg i oczyszczanie ze znieczuleniem

 4. Stusia says:

  A może spróbuj zrobić sobie domową lewatywę? Jeśli masz takie problemy od dłuższego czasu to znaczy, że coś zalega Ci w jelitach i skoro nic nie pomaga to lewatywa to jedyne wyjście

 5. sara says:

  FibraVitale mogłoby Ci pomóc 🙂 ma dużo błonnika, który usprawnia pracę jelit. Mnie wcześniej też męczyły zaparcia i wystarczyło wspomóc się ziółkami

  1. kostrza999 says:

   A to fibravitale to jak sie bierze?

   1. modrzew says:

    Wsypujesz odmierzona porcje do szklanki i zalewasz zimna wodą. Tylko pij szybko bo szybko zamienia sie w takiego gluta hehe 😀

 6. oheniek says:

  oj nie chciałbym sobie robić domowej lewatywy i pilnować temperatury 😀 Jeszcze wrzątek bym sobie wlał i co hyhyhy

 7. Martha says:

  Ta interwencja chirurgiczna to chyba w skrajnych przypadkach, co? Ale co trzeba zrobić, żeby doprowadzić się do takiego stanu i do tak zapchanych jelit.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *