Kamienie kałowe, złogi kałowe – jak powstają?

W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest prowadzić zdrowy tryb życia. Nawet osoby, które dbają o swoją dietę, narażone są na niskiej jakości produkty żywieniowe w sklepach, zawierające konserwanty oraz ulepszacze smaku. Poza tym, każdemu od czasu do czasu zdarza się popełniać żywieniowe grzeszki, które odbijają się następnie na naszym stanie zdrowia. Przede wszystkim, cierpi na tym układ pokarmowy, pojawiają się zaparcia i wzdęcia, które są dość problematyczne. Problemem osób, które często skarżą się na zaparcia są również kamienie kałowe, które powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Czym są kamienie kałowe?

Jest to ciężka postać zaparć. Problem polega na tym, że w odbytnicy, końcowym odcinku jelita grubego, kał zbija się w masę, która jest odwodniona i twarda. Bardzo ciężko jest pozbyć się takich złogów za pomocą zwykłej perystaltyki jelit. Kał wyglądem przypomina właśnie kamienie, stad wzięła się nazwa tej dolegliwości.

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania kamieni kałowych?

Przede wszystkim, ogromny wpływ ma tryb życia oraz dieta. Najczęściej wymieniane przyczyny powstawania kamieni kałowych, to:

 • siedzący tryb życia,
 • brak aktywności fizycznej i czasowe unieruchomienie spowodowane chorobą,
 • dieta uboga w błonnik,
 • spożywanie zbyt małych ilości wody i innych płynów,
 • otyłość,
 • zaburzenia hormonalne (na przykład niedoczynność tarczycy),
 • rozleniwienie jelita na skutek zbyt częstego zażywania środków przeczyszczających,
 • guz jelita,
 • zażywanie leków, które w znaczący sposób zaburzają perystaltykę jelit. Takim lekiem jest na przykład morfina.

Najczęściej, osoby u których pojawiają się takie złogi kałowe, prowadzą mało aktywny tryb życia, nie uprawiają sportów i żywią się w niewłaściwy sposób. Problem ten dotyka więc często osób starszych, które mają trudności z poruszaniem się, ale również młodych i dzieci.

Jak leczy się tę dolegliwość?

Kamienie kałowe to złogi kału, które gromadzą się w odbytnicy i powodują brak możliwości wypróżnienia się przez kilka lub kilkanaście dni. Aby je usunąć, najlepiej jest spowodować rozmiękczenie twardej i zbitej masy. Zaleca się więc:

 • zrobienie lewatywy, a więc mechaniczne oczyszczenie jelita grubego z kamieni,
 • picie sporej ilości wody i innych płynów,
 • spożywanie naturalnego błonnika pokarmowego (na przykład Fibra Vitale),
 • zmianę diety na różnorodną i bogatą w błonnik.

Nie zaleca się za bardzo stosowania leków przeczyszczających, ponieważ rozleniwiają one jelita jeszcze bardziej i powodują z czasem nasilanie się problemu. Najważniejsze, aby cały czas dbać o swoją dietę i zacząć aktywność ruchową. Znacznie poprawia to perystaltykę.

Jakie są pierwsze objawy kamieni?

Kamienie kałowe wywołują dość specyficzne objawy w organizmie i szybko można domyśleć się, że w jelicie pojawiły się takie złogi. Najczęściej przez kilka lub nawet kilkanaście dni występuje problem z wypróżnieniem i właściwie brak parcia na stolec. W trakcie parcia na stolec, często pojawia się specyficzna wydzielina, która jest dość rzadka, a niekiedy nawet krew.

Najczęściej z czasem pojawia się również ból brzucha i ból w okolicy odbytnicy. Mogą pojawiać się nawet mdłości i wymioty. Wiele osób, u których pojawiły się złogi kałowe skarży się na brak apetytu.  Zaleganie takich niestrawionych resztek może doprowadzić nawet do powstania poważnego stanu zapalnego jelita grubego. Z czasem, będzie nawet skutkowało pojawieniem się bolesnych hemoroidów oraz innych przykrych skutków.

Jak działa błonnik pokarmowy na jelita?

Błonnik pokarmowy, jest niezwykle istotny w procesie trawienia oraz wydalania. Sam nie zostaje strawiony przez organizm i jest wydalany z niego. Ma jednak bardzo duże aktywności pochłaniania wody i płynów, dzięki czemu pęcznieje w jelitach i pomaga w wydostaniu się resztek kałowych. Poza tym, powoduje nawilżenie mas kałowych, dzięki czemu za pomocą zwykłej perystaltyki jelita, mogą się one wydostać na zewnątrz. Warto spożywać błonnik naturalny każdego dnia, by pozbyć się zaparć i w efekcie również kamieni kałowych oraz dyskomfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *