Kamienie kałowe oczyszczanie u dzieci

Kamienie kałowe należą do tych przypadłości cywilizacyjnych, które w oczywisty sposób kojarzone są przede wszystkim ze starszymi grupami wiekowymi i statystyczny obraz kliniczny potwierdza ten stan. Faktycznie, najczęściej z problemem zalegających złogów jelitowych borykają się osoby notorycznie unieruchomione, od wielu lat powielające te same błędy żywieniowe, z różnymi chorobami. Nie jest prawdą, że kamienie kałowe u dzieci się nie pojawiają – także bardzo młodzi pacjenci trafiają na oddziały szpitalne z tym problemem.

Dodatkowo, ze względu na charakterystykę przebiegu tej choroby u dzieci, jej wykrywalność i diagnostyka jest często mocno przesunięta w czasie, przez co dziecko trafia zazwyczaj do szpitala z poważnym stanem zapalnym jelita i wieloma kamieniami kałowymi do usunięcia. Warto więc wiedzieć, czy objawiają się kamienie kałowe u dzieci i jak się przed nimi chronić, aby nie narazić siebie ani swojego dziecka na bardzo ciężki okres leczenia.

Zapobieganie kamieniom u dzieci

Sam mechanizm powstawania złogów jelitowych u dzieci nie jest mocno odmienny od tego, który towarzyszy ludziom starszym. Przyczyną, podobnie jak u dorosłych, jest przede wszystkim zbyt częste wstrzymywanie wypróżnień oraz zaparcia, jednak u dzieci nieco inne jest podłoże samych zaparć i ma ono podłoże czysto psychologiczne:

  • u dziecka powstaje wysoki dyskomfort psychiczny z tytułu wypróżniania się,
  • w celu odłożenia przykrej czynności na później, dzieci są w stanie bardzo długo ignorować oczywistą potrzebę wypróżnienia,
  • dochodzi do osłabienia czucia w jelicie grubymi i samej odbytnicy, przez co niektóre dzieci są w stanie bez większego dyskomfortu wstrzymywać wypróżnienia nawet przez tydzień i dłużej,
  • w efekcie dochodzi do zebrania ogromnej ilości kamieni kałowych i ich błyskawicznego wysuszenia, przez co w momencie drastycznego nasilenia bólów brzucha czy stanu zapalnego, dziecko ma już bardzo zaawansowane stadium choroby.

Można więc z całą stanowczością stwierdzić, że odpowiednia kontrola ze strony rodzica, a także odpowiednie psychologiczne podejście do dziecka, znacząco eliminuje czynniki stresujące i zmniejsza ryzyko zachorowania dziecka na kamienie kałowe. Zobacz, jakie naturalne zioła podawać dziecku.

Oczyszczanie organizmu dziecka

Dla stuprocentowej pewności zawsze warto jednak pamiętać o oczyszczaniu organizmu. U ludzi starszych, u których przez lata kumulowały się pewne negatywne zachowania i złe nawyki, oczyszczenie organizmu jest niekiedy bardzo trudne. Natomiast najskuteczniejsze na kamienie kałowe oczyszczanie dziecka jest znacznie łatwiejsze, ponieważ młody organizm nie jest tak silnie zanieczyszczony, a jego mechanizmy i procesy metaboliczne są raczej w pełni wydajne i sprawne, przez co oczyszczenie małego dziecięcego ciała jest względnie proste. Warto stosować tylko kilka oczywistych, złotych zasad detoksykacji:

  • nawadnianie to podstawa – zarówno u dorosłych jak i dzieci, przyjmowanie przynajmniej dwóch do trzech litrów płynów to jeden z pierwszych kroków, aby kał w jelitach był odpowiednio nawilżony, a perystaltyka jelit miała ułatwione zadanie,
  • stosowanie najbardziej pobudzających metabolizm w kierunku detoksykacji ziół i nasion, takich jak babeczka płasznik czy znana od wielu pokoleń i stosowane niezmiennie przez wieki siemię lniane – często wchodzą w skład dostępnych preparatów aptecznych i mieszanek ziołowych jak Fibra Vitale, wzbogacane oczywiście obowiązkowo błonnikiem,
  • zmiana diety na bogatą w błonnik pokarmowy, albowiem to jego brak leży u podstaw problemów z wypróżnianiem.

Małe dzieci zależne są przede wszystkim od dorosłych, czyli swoich rodziców, którzy mają największy wpływ na to, co dzieci jedzą, jak spędzają czas i czy są odpowiednio nawodnione. Przy wyeliminowany czynników stresu i dyskomfortu psychicznego przy załatwianiu dziecięcych potrzeb fizjologicznych, ryzyko pojawienia się złogów jelitowych u młodych pacjentów spada do poziomu błędu statystycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *