Kamienie kałowe a dieta

Wiele osób uskarża się na co dzień na problemy ze swoim układem pokarmowym. Najczęściej pojawiają się u nich takie objawy, jak wzdęcia, zaparcia, czy biegunki. Z czasem, mogą one jednak prowadzić do poważniejszych problemów, dlatego nigdy nie wolno ich bagatelizować. Szczególnie groźne są zaparcia, ponieważ skutkują one powstawaniem kamieni kałowych, co jest bolesną i groźną przypadłością.

Czym są kamienie kałowe?

Są to złogi, które gromadzą się w końcówce jelita grubego, a więc w odbytnicy. Są to niestrawione resztki pokarmowe, które formują twarde i pozbawione płynów masy, podobne swoim kształtem właśnie do kamieni. Bardzo trudno jest pozbyć się takich złogów, ponieważ zwykła perystaltyka jelit nie jest sobie w stanie z nimi poradzić. Wiele osób skarży się na problemy z wypróżnieniem przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Nie wolno do tego dopuszczać, ponieważ może to skutkować poważnym stanem zapalnym jelita grubego, a także hemoroidami i wypadaniem odbytnicy.

Co powoduje powstawanie kamieni jelitowych?

  • przede wszystkim, większość lekarzy wskazuje na siedzący tryb życia,
  • kamienie pojawiają się u osób, które są na stałe unieruchomione, na przykład na skutek jakiejś choroby, lub po prostu nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej,
  • często przyczyną bywa nadwaga,
  • najczęściej jednak, kamienie są skutkiem niewłaściwe diety oraz picia zbyt małej ilości płynów,
  • bywa, że kamienie pojawiają się na skutek zaburzeń hormonalnych. Najczęściej jest to niedoczynność tarczycy.

Najczęściej na kamienie cierpią osoby, które prowadzą niehigieniczny tryb życia i nie dbają o to, co jedzą oraz w jakich warunkach. Zdarzają się one u osób starszych, na skutek dłuższego unieruchomienia lub choroby, ale czasami skarżą się na nie też dzieci. Więcej o przyczynach przeczytasz na Poradnik Zdrowie.

Jakie są objawy kamieni kałowych?

Objawy, które towarzyszą złogom kałowym, trudno jest pomylić z czymś innym. Przede wszystkim, są to długie i uporczywe zaparcia. Pomimo parcia, kał nie jest w stanie przedostać się z odbytnicy i zalega w niej. Powoduje to bolesność w okolicach brzucha, jak również samej odbytnicy. U wielu osób pojawiają się z czasem nudności i wymioty. Wówczas natychmiast należy zgłosić się do lekarza, ponieważ oznacza to najprawdopodobniej, że doszło do stanu zapalnego.

Jaka jest prawidłowa na kamienie kałowe dieta?

  • przede wszystkim, powinna być to dieta wysokoresztkowa. Warto postawić więc na produkty takie, jak warzywa i kasze,
  • bardzo ważne jest też spożywanie błonnika pokarmowego. Można go znaleźć w pieczywie z pełnego ziarna, w płatkach owsianych, skórkach niektórych owoców i warzyw, jak również w kaszach. Błonnik można też suplementować, na przykład ziołowym preparatem najwyższej jakości Fibra Vitale,
  • na kamienie kałowe dieta powinna być raczej uboga w białko zwierzęce, ponieważ ono również sprzyja zaparciom. Lepiej zastąpić je roślinnym, które pochodzi z roślin strączkowych, a te również bardzo bogate są w błonnik pokarmowy,
  • należy też pić spore ilości płynów. Najlepiej wypijać minimum dwa litry wody mineralnej niegazowanej każdego dnia. Poza tym, można pić też ziołowe napary i herbaty, kawę orkiszową, a także soki warzywne. Dobre wyciskarki nie pozbawiają takich soków błonnika.

Ważne, aby spożywać posiłki w sposób regularny, o podobnych porach i w podobnych ilościach. Nie wolno się przejadać potrawami ciężkimi i tłustymi. Zaleca się, aby taką optymalną dietę wprowadzać u jak najmłodszych dzieci, ponieważ one również coraz częściej cierpią z powodu zaparć i kamieni jelitowych.

Dobrze jest u nich też wprowadzić nawyk codziennego wypróżniania się, o stałej porze. Dzieci nie powinny jadać zbyt wielu słodyczy i pić słodkich soków. Należy też unikać konserwantów i sztucznych dodatków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *