Jak usunąć kamienie kałowe z jelit?

Problem z wypróżnieniami dotyczy sporej grupy osób. Często pojawiają się zaparcia i biegunki, które wywołane są przez nieprawidłowy styl życia, jaki prowadzimy i złą dietę, jaką stosujemy na co dzień. Najczęściej sami powodujemy u siebie problemy z wypróżnieniami, jedząc przetworzone jedzenie, fast food i unikając aktywności fizycznej. Szczególnie groźne są zaparcia, ponieważ powodują one powstawanie kamieni kałowych w jelitach.

Czym są złogi kałowe w jelitach?

Takie kamienie, to zbite w twardą masę resztki pokarmowe, które nie zostały strawione. Są one pozbawione wody i bardzo trudno jest je rozkruszać. Najczęściej kamienie gromadzą się w odbytnicy i zwykła perystaltyka jelit nie jest sobie w stanie z nimi poradzić. Powodują więc bardzo bolesne zaparcia, które mogą trwać przez kilka lub nawet kilkanaście dni.

Jak rozpoznać kamienie kałowe?

  • pierwszym objawem są właśnie uporczywe zaparcia, które trwają długo,
  • pojawia się również ból w okolicach odbytu i brzucha,
  • wiele osób skarży się na wodnistą wydzielinę, a nawet krew,
  • z czasem, w organizmie pojawia się stan zapalny i nudności oraz wymioty.

Bardzo ważne jest szybkie zwalczenie problemu, ponieważ kamienie prowadzą do hemoroidów, a nawet do wypadania odbytu. Jeżeli pojawia się spora trudność z wydaleniem kamieni jelitowych, najlepiej udać się do lekarza proktologa lub lekarza pierwszego kontaktu.

Jak usunąć kamienie kałowe z jelit?

Lekarze najczęściej decydują się na początku na podanie środków, które rozrzedzają masy kałowe. Dzięki temu, znacznie łatwiej poruszają się one przez jelito grube. Poza tym, niekiedy podaje się środki, które drażnią jelito. Może być to zwykły czopek glicerynowy, który powoduje zwiększenie się perystaltyki jelit. Lekarze zalecają też zażycie środków przeczyszczających. Dzięki nim problem szybko znika, jednakże nie wolno stosować ich za często. Kamienie kałowe usuwanie za pomocą leków przeczyszczających kończy się najczęściej znacznym rozleniwieniem jelita, a to prowadzi do jeszcze gorszych zaparć w przyszłości. Takie leki należy traktować jako ostateczność.

Jakie sposoby można zastosować w domowych warunkach?

Wiele osób zastanawia się nad tym, kamienie kałowe jak usunąć bez wizyty u lekarza. Na początek można spróbować zastosować domową lewatywę. Trzeba pilnować temperatury wody, którą wlewamy do odbytu, aby nie poparzyć swojego jelita grubego. Wiele osób do wody dodaje soku z cytryny, ponieważ powoduje on rozmiękczenie się treści kałowej i jej łatwiejsze usunięcie. Zazwyczaj taka lewatywa przynosi doskonałe skutki i pozwala na szybkie pozbycie się problemu.

Oczywiście, osobom chorym zaleca się również picie sporej ilości płynów, a najlepiej wody niegazowanej. Warto wspomóc się też naturalnym błonnikiem pokarmowym, na przykład Fibra Vitale, ponieważ ułatwia on proces wypróżniania się. Warto w tym miejscu wspomnieć o diecie Tybetańskiej.

Jak usunąć kamienie kałowe z jelit, jeżeli powyższe sposoby zawiodą?

Wówczas, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu przez chirurga. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, ponieważ towarzyszy mu sporo bólu. Kamienie usuwane są mechanicznie przez chirurga, a pomaga on sobie rozkruszając je. Taką metodę stosuje się jednak w skrajnych przypadkach, kiedy inne sposoby zawiodły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *