Jak pozbyć się kamieni kałowych?

Problemy z układem trawiennym dotykają wielu osób dorosłych, ale również dzieci. Okazuje się, że najczęściej winne są nasz niewłaściwy tryb życia oraz zły model żywienia. Wiele osób przyznaje, że na co dzień jada żywność przetworzoną lub fast foody. Skutkuje to na przykład biegunką, zaparciami lub wzdęciami. Nie wolno jednak bagatelizować tych objawów, ponieważ mogą przerodzić się w znacznie poważniejsze. Zaparcia powodują powstawanie kamieni kałowych, które są bolesne i trudne do pozbycia się.

Czym są kamienie kałowe?

Takie złogi masy kałowej znajdują się niekiedy w końcowej części jelita grubego, czyli odbytnicy. Najczęściej są to resztki pokarmowe, które pozbawione są wilgoci i są bardzo twarde. Kiedy pojawiają się zaparcia i przez kilka lub nawet kilkanaście dni nie ma możliwości wypróżnienia się, dzięki samej perystaltyce jelit, można mówić o kamieniach.

Ta dolegliwość spowodowana jest przez wiele przyczyn. Najczęściej wynika po prostu z zaniedbań i prowadzenia niewłaściwego trybu życia. Podstawowe przyczyny powstawania kamieni to z pewnością:

  • siedzący tryb życia,
  • brak aktywności fizycznej,
  • dłuższe unieruchomienie, na przykład na skutek choroby,
  • niewłaściwa dieta, uboga w produkty wysokoresztkowe oraz błonnik,
  • picie zbyt małej ilości płynów, a przede wszystkim wody,
  • zaburzenia hormonalne.

Mogą na nią cierpieć osoby w różnym wieku, a nawet dzieci.

Jakie objawy wywołują złogi kałowe?

Kiedy pojawiają się kamienie kałowe w organizmie, bardzo szybko można się zorientować. Przede wszystkim, pojawia się poważny problem z wypróżnieniami. Wiele osób skarży się więc na uporczywe zaparcia przez kilka lub nawet kilkanaście dni. Poza tym, towarzyszy im często ból w dole brzucha oraz odbytnicy. Z czasem, mogą pojawiać się nudności i wymioty, które najprawdopodobniej świadczą już o powstaniu stanu zapalnego w jelicie grubym. Nie wolno więc dopuszczać do tego, aby niestrawione resztki pokarmu znajdowały się w jelicie zbyt długo, ponieważ pozostałe w nich toksyny mogą zatruwać powoli organizm.

Zdarza się, że takie kamienie skutkują powstaniem hemoroidów lub nawet wypadnięciem odbytu. Warto więc pozbyć się problemu stosunkowo wcześnie.

Jak pozbyć się kamieni kałowych?

Przede wszystkim, najważniejsza jest profilaktyka i zapobieganie zaparciom. Jeżeli już kamienie pojawiły się w organizmie, najlepiej jest zastosować domową lewatywę. Zestaw do jej przeprowadzenia można z powodzeniem kupić w każdym sklepie. Najczęściej pomaga ona w pozbyciu się kamieni dość szybko.

Poza tym, bardzo ważna jest również dieta wysokoresztkowa, czyli warzywa oraz kasze. Warto zjadać spore ilości błonnika pokarmowego, ponieważ w sposób naturalny reguluje on pracę jelit i powoduje przesuwanie się złogów kałowych na zewnątrz odbytnicy. Taki błonnik znajduje się w skórkach wielu warzyw i owoców, w płatkach owsianych i niektórych kaszach. Można też stosować błonnik naturalny ze sklepu. Wiele osób bardzo poleca Fibra Vitale.

Należy też przyjmować spore ilości płynów.

Pomoc lekarska

Wiele osób nie wie jak pozbyć się kamieni kałowych i udają się one do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub do proktologa. Lekarz najczęściej zaleca:

  • leki, które rozrzedzają masę kałową,
  • leki drażniące nieco jelito grube, jak zwykły czopek glicerynowy,
  • leki przeczyszczające.

Z tymi ostatnimi należy bardzo uważać, ponieważ skutkują one rozleniwieniem jelita po dłuższym czasie i mogą przyczyniać się do powstawania jeszcze bardziej uporczywych zaparć. Można stosować je jedynie od czasu do czasu, po konsultacji z lekarzem.

W większości przypadków, zalecona terapia powinna zadziałać i kamienie kałowe udaje się wydalić. Warto wówczas pomyśleć o zmianie diety na dłuższy czas i wzbogaceniu jej, przede wszystkim o błonnik pokarmowy. Należy też pić dużo wody mineralnej niegazowanej, która jest najlepsza dla naszego organizmu. Nie wolno zapominać o sporcie, który jest istotną kwestią.

Kiedy jednak kamienie kałowe nadal zalegają w organizmie pacjenta, może dojść do bardzo poważnego stanu zapalnego. Jak pozbyć się kamieni kałowych w takiej sytuacji?

Przede wszystkim, należy jak najszybciej udać się do lekarza. W ostateczności, kamienie usuwane są w sposób mechaniczny przez chirurga. Jest to zabieg bolesny, wymagający kruszenia kamieni za pomocą narzędzi, dlatego też pacjent znajduje się pod narkozą, najczęściej ogólną. Chirurg usuwa kamienie i w ten sposób pozbywa się problemu. Konieczna jest jednak dalsza profilaktyka i unikanie zaparć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *