Czym oczyścić organizm?

Proces oczyszczania organizmu nazywany jest także detoksykacją, albowiem kluczowym zadaniem w trakcie jego przechodzenia jest wydalenie z organizmu substancji szkodliwych – toksyn. Wiele z nich wydostaje się z potem, niektóre są przetwarzane w procesach metabolicznych wyspecjalizowanych komórek i organów, jak chociażby wątroba.

Najwięcej z nich wydostaje się jednak na bieżąco wraz z kałem oraz moczem i jakiekolwiek zaburzenia wydalania sprawiają, że organizm nie jest oczyszczony, a jego praca jest zaburzona. Dlatego też jednym z najważniejszych kroków w całym planie oczyszczania, jest wspieranie procesów wydalniczych, chociażby poprzez stosowanie właściwej diety.

Problemy z wydalaniem

Organizm, który jest wysoko zanieczyszczony, w pewnych warunkach przestaje radzić sobie z odpowiednim wydalaniem. Istnieje więc grupa czynników, które zaczynają towarzyszyć w pewnym momencie osobom, które nieodpowiednio się odżywiają czy mają nieodpowiedni tryb życia. Problemy z wydalaniem mogą przyjąć bardzo różną formę, ale w praktycznie w każdym z tych przypadków odpowiednia detoksykacja, aktywizacja fizyczna i dieta, znacząco ułatwiają ich zażegnanie:

  • choroba hemoroidalna, przybierająca przeważnie postać zapalenia żylaków odbytu,
  • kamienie kałowe, czyli złogi w końcowej fazie jelita grubego, bardzo trudne do wydalenia,
  • leniwa perystaltyka jelitowa i zaparcia,
  • kamienie nerkowe i problemy wynikające ze zbyt skondensowanego, zakwaszonego moczu.

W wielu z tych przypadłości wystarczy wiedza, czym oczyścić organizm, aby uporać się z przykrymi konsekwencjami stanów zapalnych jelita czy pęcherza, jakie towarzyszą coraz większemu odsetkowi ludzi na świecie.

Czynniki zwiększające ryzyko

W obecnych czasach, XXI-wieczny styl funkcjonowania społeczeństw, rodzaj wykonywanej pracy czy forma transportu publicznego i prywatnego sprawiają, że praktycznie każdy człowiek narażony jest na podobny zestaw czynników zewnętrznych, które zwiększają ryzyko wysokiego zanieczyszczenia swojego organizmu. Wiedza na temat tego, czym oczyścić organizm nie jest szczególnie skomplikowana i wynika przede wszystkim ze świadomości, co w pierwszej kolejności wywołuje problemy z regularnym wypróżnianiem czy bóle brzucha i stany zapalne jelit:

  • niedostateczna ilość płynów przyjmowanych regularnie – wskazana ilość to przynajmniej dwa, a optymalnie nawet do czterech litrów wody dziennie – lub przyjmowanie wyłącznie soków wysoko przetworzonych i napojów słodzonych czy gazowanych,
  • siedzący tryb życia połączony z brakiem odpowiednich ćwiczeń gimnastycznych czy ruchu na świeżym powietrzy – ostatecznie praca za biurkiem czy za kierownicą nie skazuje każdego na problemy tego typu i wszystko zależy od sposobu spędzania wolnego czasu,
  • dieta pozbawiona odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego, dzięki któremu masa kałowa w jelitach ma optymalną strukturę i skład, dzięki czemu perystaltyka funkcjonuje lepiej, a wraz z nią znikają inne problemy wydalnicze,
  • zaburzenia wypróżniania takie jak pojawiające się naprzemiennie biegunki i zaparcia – w szczególności zaś zaparcia, mogące przy okazji podrażniać hemoroidy, a w skrajnych przypadkach powodować wypadanie odbytu.

Najskuteczniejsze metody oczyszczania

W aptekach i sklepach ziołowych bez problemu znaleźć można najróżniejsze preparaty, które pomagają oczyścić organizm. Działają one przeważnie na dwóch poziomach jednocześnie – komórkowym i metabolicznym, oraz wydalniczym. W pierwszym mają za zadanie pobudzić komórki czy organy ludzkiego ciała do pracy na odpowiednim poziomie, zaś w drugim po prostu mają ułatwić wydalanie toksyn poza organizm.
Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się o innych metodach oczyszczania.

Wśród najpopularniejszych preparatów jak Fibra Vitale, dominują mieszanki ziołowe i błonnikowe. W ich składzie znaleźć można wiele bardzo przydatnych w oczyszczaniu organizmu ziół, jak chociażby babka płesznik czy znane i stosowane od wielu wieków na wszelkie przypadłości żołądkowe, jelitowe i brzuszne – siemię lniane. Wystarczy zalać je wrzątkiem i odczekać cztery minuty, aby tak przygotowany roztwór uczynił w jelitach i całym przewodzie pokarmowym wiele dobrego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *